INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mścisław (Mściszek) z Modlny h. Łazęka  

 
 
brak danych - 1406
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mścisław (Mściszek) z Modlny h. Łazęka (zm. 1406), łowczy większy łęczycki. Pisał się także z Czerchowa; używał przeważnie zdrobniałego imienia Mściszek. Pochodził z rodu zasiedziałego w ziemi łęczyckiej. Rodziców M-a nie da się źródłowo określić; bliskie pokrewieństwo wiązało go z Łazękami z Bielaw, Strykowa, Piaskowic, Śliwnik i Parzyc. Ok. r. 1377 zarządzał już samodzielnie swymi posiadłościami i miał chlebojedźców spośród uboższej szlachty. Dobra M-a składały się z działów w kilku przynajmniej wsiach pod Łęczycą; drogą kupna M. powiększał stale ich stan. Jego pozycję ekonomiczną oświetla fakt, że w księgach sądowych łęczyckich występuje on często w charakterze wierzyciela, nigdy natomiast dłużnika. Urząd łowczego łęczyckiego objął przed r. 1384; zapewne niedługo przedtem, skoro aż do r. 1399 występowała w źródłach wdowa po jego poprzedniku (z okresu urzędowania nie znanym), Greta z Obidowa. Jako łowczy M. wziął udział w zjeździe dostojników Królestwa w Radomsku (2 III 1384), na którym ustalono zarząd poszczególnych ziem aż do zakończenia bezkrólewia. Obok starosty, podstolego i podkomorzego oraz dwóch mieszczan z Łęczycy wszedł on do zarządu ziemi łęczyckiej, z ramienia której został następnie powołany do rezydencji na zamku wawelskim wraz z przedstawicielami innych ziem. Obecność M-a w tymczasowej władzy Królestwa dowodzi z jednej strony jego autorytetu wśród szlachty, z drugiej – jego powiązania ze stronnictwem lojalnym wobec sukcesji Jadwigi Andegaweńskiej na tron polski. Obalenie tejże władzy w ziemi łęczyckiej przez stronnictwo przeciwne – popierające roszczenia do korony ks. płockiego Siemowita IV – nie przeszkodziło jednak M-owi, widocznie po zawarciu rozejmu, swobodnie przebywać w swych dobrach i uczestniczyć w akcjach prowadzonych przed miejscowym sądem. Od początku rządów Władysława Jagiełły aż do swojej śmierci M. należał do najczęstszych i najczynniejszych asesorów łęczyckiego trybunału ziemskiego. Między 3 a 11 VI 1393 źródła określają M-a jako starostę łęczyckiego, po Piotrze z Turu, urzędującym jeszcze 11 IV t. r. Za rządów następnego starosty Jana Głowacza z Leżenic (1393–7) pełnił M. funkcję jego stałego zastępcy («senior pro capitaneo»). W praktyce, wobec zamieszkiwania M-a w ziemi łęczyckiej, przez jego ręce przechodziła wówczas większość spraw podlegających kompetencji grodu. Po kolejnej zmianie starosty funkcje M-a ustały; nie nadwątliło to jednak jego powagi wśród szlachty okolicznej. W r. 1400 jako mediator doprowadził do zakończenia kilkuletniej krwawej wróżdy między łęczyckimi odgałęzieniami Łubów i Kamionów. T. r. ufundował w kolegiacie łęczyckiej ołtarz, nadając mu jako uposażenie wieś Grabiszew. Wraz z innymi dostojnikami Królestwa przywiesił pieczęć (dziś nie zachowaną) do wystawionego na zjeździe w Radomiu (11 III 1401) aktu poręczającego nowy stan prawny unii polsko-litewskiej. W czerwcu 1401 świadczył z h. Łazęki w sprawie o obronę szlachectwa przed sądem ziemskim sieradzkim.

M. zmarł między 18 V a 3 VII 1406, pozostawiając żonę Wichnę i córkę Dochnę, zamężną za szlachcicem sandomierskim Pełką z Przezwodów h. Janina, synem lub innym bliskim krewnym sędziego sandomierskiego o tym imieniu i dziedzictwie z l. 1380–94. Wg drukowanej przez Pawińskiego zapiski sądu grodzkiego łęczyckiego z 30 V 1391 synem M-a («venatoris filius») miałby być Wojciech z Sierpowa, a tym samym także wójt zgierski Mścisław z Sierpowa oraz Bolesta z Mikołajewic, znani jako bracia Wojciecha. W rękopisie końcówka odpowiedniego wyrazu nie jest jednak czytelna, nie można więc wykluczyć innej formy pokrewieństwa (np. filiolus – bratanek). Zapisy bezpośrednich spraw między M-em a rodziną Sierpowskich wzmianki o filiacji nie zawierają, a wspólnotę majątkową zauważamy tylko między nim a Dochną. Po śmierci M-a jego dział w Modlnie sprzedała Dochna nie Sierpowskim (choć ci procesowali się o inne części tej wsi), lecz synom nie żyjącego Stanisława z Modlny: Jałbrzykowi archidiakonowi warszawskiemu, Mroczkowi, Dziersławowi, Janowi i Wszeborowi, którzy wystąpili z odpowiednimi roszczeniami. Najpewniej zarówno trzej Sierpowscy, jak i Stanisławice z Modlny byli bratankami M-a, po dwóch różnych braciach.

 

Zajączkowski S., Zajączkowski S.M., Materiały do słownika geograficzno-historycznego dawnych ziem łęczyckiej i sieradzkiej do 1400 roku, Ł. 1966–70 I 57, 97, 207, II 16; – Bieniak J., Epilog zabiegów Siemowita IV o koronę polską, Acta Universitatis Nicolai Copernici, Historia 9, Tor. 1973 s. 76–7, 80–4; Pawiński A., O pojednaniu w zabójstwie według dawnego prawa polskiego, W. 1884 s. 15–18, 25–6, 77–8; Piotrowski T., Dostojnicy województwa łęczyckiego za pierwszych Jagiellonów, W. 1935; – Akta Unii; Cod. epist. saec. XV, I cz. 1; Teki Pawińskiego, III–IV (Księgi sądowe łęczyckie od 1385 do 1419, I–II); Zapiski herbowe z dawnych ksiąg ziemskich przechowywanych w archiwach radomskim i warszawskim, Arch. Kom. Hist. AU, Kr. 1886 III nr 17; – AGAD: Księgi ziemskie łęczyckie, t. 4 f. 22, 99, 121, 137, 140–141, 151, 166, 175–176, 250, 278, 280–281, 321, 325, 499–500, 503, 506–507, 511–512, 520–521, 537, 549, 556, 601, 604, 609, 635 i in.

Janusz Bieniak

 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.